Hnědé uhlí Ořech 2 z dolu Bílina
- Je nejčastěji používané palivo u automatických kotlů na tuhá paliva prodávané v České republice
- V kotlích z BENEKOVU lze spalovat hnědé uhlí typu Ořech 2, jednoznačně doporučujeme uhlí z dolu Bílina, úpravna v Ledvicích. Toto palivo je předepsáno pro použití v kotlích Benekov a paliva z jiných dolů zákazníkům nedoporučujeme používat.
- Kvalita uhlí má výrazný vliv na provoz kotle, výkon, vyhasínání ohniště atd.
- Důležitým faktorem je obsah bitumenů v palivu. Pokud je zákazníkovi dodáno uhlí s nadměrným obsahem bitumenů, dochází k problémům při provozu kotle. Především dochází ke škvárování nad hořákem, vyhasínání ohniště apod.
- Největší výhodou uhlí je velmi nízká cena, nevýhodou je nutná manipulace, prašnost apod. Toto lze však výrazně omezit využitím baleného uhlí, na jehož dodávky se v rámci celé ČR specializuje například firma Ridera. Při manipulaci s pytlovaným uhlím se při návozu uhlí do kotelny a doplňování zásobníku palivem prašnost může téměř eliminovat.
- Náklady na topnou sezonu pro běžný rodinný dům s tepelnou ztrátou do 20 kW se v roce 2013 pohybovaly obvykle mezi 12 až 18 tisíci Kč.
- Uhlí je nepostradatelným zdrojem energie v ČR. Zákaz používání uhlí pro vytápění domácností je při naší závislosti na dodávkách plynu a nedostatečně kapacitě jaderných elektráren politicky neprůchodný.
- Spalování uhlí je podporováno dotacemi v rámci 2. prioritné osy OPŽP a v rámci dotačního titulu "kotlíková dotace". Nejvíce jsou podpořeny automatické kotle na uhlí 4. třídy. Benekov je první českou firmou, která takový kotel na trh uvedla.
- Spalování uhlí je vhodné pro zákazníky, pro které je prioritou levné topení a zároveň časově nenáročná obsluha. Oproti plynu nebo elektřině může být vytápění uhlím několika násobně levnější. Oproti topení kusovým dřevem nebo uhlím v klasických kotlích je topení uhlím v automatech mnohonásobně méně náročnější na čas. Pokud se topí uhlím v automatickém kotli, je možné dosáhnout velmi nízké provozní náklady na vytápění a zároveň není nutno 3 a více krát denně obsluhovat kotel jako u běžného kotle manuálním přikládáním paliva.
- V současné době 5 modelů kotlů firmy BENEKOV dosáhlo při certifikaci parametrů 4. třídy
- Pro spalování hnědého uhlí ořech 2 jsou vhodné modely BENEKOV C 17, C 27, C 37, C 57, C 77, C 107, C 250, B 16, B 21, B 26, B 36, B 51.
- Seznam doporučených prodejců hnědého uhlí ořech 2 z Bíliny je možno shlédnout na http://www.sd-bilinskeuhli.cz/mapa-uhelnych-skladu.aspx
Dřevní pelety
- Dřevní pelety se odlišují především obsahem kůry. Čím jsou pelety bělejší, tím méně kůry obsahují.
- Při spalování pelet bez kůry se vytvářím minimum popela (do 0,5 %), provoz kotle je velmi pohodlný, kotlové těleso stačí vyčistit obvykle jednou za sezonu
- Při spalování pelet s kůrou dochází k usazování minerálů v prostoru hořáku a nutnost čištění kotle je častější. Obsah popele je pak rovněž vyšší.
- Není vhodné skladovat pelety déle než 1 rok, protože pak mohou absorbovat vlhkost a mohou se v podávacím mechanismu kotle snadno rozpadnout. Pak je nutné podávací mechanismus čistit.
- Pelety se dodávají standardně v pytlích od 15 do 50 kg nebo v tzv. big bagech. Na jednu europaletu se vejde cca 1000 kg pelet. Při předpokládané spotřebě cca 7 tun pelet ročně v kotli o jmenovitém výkonu 25 kW tedy v kotelně palivo na topnou sezonu zabírá cca 7 m2
- Velkou výhodou dřevních pelet je čistota a pohodlnost při jejich používání.
- Náklady na topnou sezonu pro běžný rodinný dům s tepelnou ztrátou do 20 kW se v roce 2013 pohybovaly mezi 20 až 30 tisíci Kč podle zdroje pelet. Rozdíly v cenách pelet jsou na trhu velmi vysoké.
- Spalování dřevních pelet je vhodné pro zákazníky, kteří mají zájem o pohodlné vytápění s malou náročností obsluhy, ale nechtějí platit ročně vysoké částky za plyn nebo elektřinu.
- V dlouhodobém horizontu se dá očekávat, že spalování dřevních pelet bude mnohem běžnější záležitostí, než je tomu dnes a tento trh vykazuje u nás dlouhodobě rostoucí tendenci.
- Pro spalování dřevních pelet jsou vhodné kotle BENEKOV R 16, R 26, R 51, R 76, R 101, R 250, K 14, K 20, K 25, K 35, K 45.
Energetické obilí
- Ve Skandinávii se obilí jako palivo používá již cca 20 let
- Trendem v celé Evropě je spalování odpadního obilí, které nelze využít pro potravinářské účely, které nelze prodat, má nadměrný podíl určitých látek apod.
- Při pěstování energetického obilí se doporučuje nepoužívat rok před sklizní dusíkatá hnojiva
- Kvalita obilí určeného pro spalování je ovlivněna především obsahem minerálů
- Příliš vysoký obsah lepku způsobuje "nehořlavost" obilí
- Výhřevnost obilí může mít velké výkyvy a tím je následně ovlivněn i výkon kotle, který lze při spalování obilí dosáhnout. Nejvíc je výhřevnost závislá na výše uvedeném lepku.
- Za energetické obilí považujeme takové, které má kromě jiných parametrů výhřevnost minimálně 15,5 MJ/kg
- Nejčastěji se v Evropě spaluje pšenice a oves. V U.S.A. je běžným palivem kukuřice.
- Z hlediska provozu kotlů je jednodušší spalování ovsa než pšenice. Naproti tomu oves vytváří mnohem objemnější popel a je téměř nutností při spalování ovsa používat také odpopelňovací zařízení.
- Při spalování obilí dochází ke tvorbě spékanců v hořáku. Tvorba spékanců se dá omezit přidáváním aditiva (například nehašeného vápna) do paliva. Běžně se přidává do obilí cca 1 až 2 % vápna.
- Obilí velmi rychle vyhasíná, proto je nutné tomu přizpůsobit parametry nastavení kotle
- Natopení kotle při spalování obilí může být 2 x až 3 delší než při topení dřevními peletami nebo uhlím
- Spalování obilí je náročnější než spalování dřevních pelet, ale umožňuje využít surovinu, která by jinak mohla skončit jako odpad, bez ekonomického užitku.
- Spalování obilí je vhodné především pro firmy nebo osoby pohybující se v sektoru zemědělství. Vzhledem k nutné manipulaci s palivem, zabezpečováním paliva před vlhkostí nebo hlodavci atd. není běžné, že by obilím topili lidé, kteří by obilí museli externě nakupovat.
- Nedá se předpokládat, že by se spalování obilí stalo masovou záležitostí, ale v určitých lokalitách a za určitých podmínek to může být pro některé zákazníky zajímavá alternativa k topení plynem či jinými drahými palivy.
Alternativní pelety, alternativní paliva
- Kromě standardních a certifikovaných dřevních pelet se na trhu objevují desítky různých alternativních pelet (slámové pelety, travní pelety, pelety ze zbytků řepky apod.)
- Necertifikované alternativní pelety mají velmi různorodé vlastnosti a nedá se předem odhadnout jak dobře a jestli vůbec budou hořet
- Pokud do kotle není dodáváno standardizované palivo, u kterého jsou známy základní parametry (obsah popela, výhřevnost, obsah chloru apod.) není možné předem zaručit, že kotel vždy dosáhne požadovaných parametrů
- Pokud se zákazník rozhodne spalovat ve svém kotli alternativní „po domácku“ vyráběně pelety, je to obdobné jako by se rozhodl používat ve svém autě „po domácku“ vyráběnou naftu nebo olej. Kdo má zájem, aby mu auto dlouho vydrželo, tak používá značkové oleje a značkovou naftu, kde výrobce garantuje požadované parametry jím dodávaného výrobku. Používání „no-name“ olejů a „no-name“ paliv je sice levnější, ale obvykle se odrazí v menší životnosti auta nebo kotle
- Alternativní pelety mohou hořet, je možné dosáhnout s nimi jmenovitý výkon kotlů, ale toto výrobce kotlů není schopen předem garantovat
- V naší firmě jsme schopni otestovat dodané palivo a vyjádřit se k tomu, v jakém kotli a s jakými výsledky je možné dané palivo provozovat (jaký výkon lze při spalování získat, jak často bude nutné vynášet popel, jak často bude nutné kotel čistit).
- Před používáním různých alternativních paliv naše zákazníky varujeme před tím, že tato paliva hořet mohou, ale také nemusí.
- Určitě by se nikdo neměl spoléhat na to, že do automatického kotle lze hodit cokoliv, co je zrovna „po ruce“. Pokud má někdo představu, že kotel mu spálí cokoliv, obvykle ho čeká velké zklamání.
- Všeobecně je u všech alternativních paliv nutné počítat s častější údržbou kotle (čištění hořáku od spékanců), snižuje se životnost kotle (alternativní paliva obvykle obsahují vyšší obsah minerálů, které způsobují při provozu kotle korozi)
Balené uhlí ořech 2 - Bílina
- Náročným zákazníkům lze dodávat balené tříděné uhlí Ořech 2 z Bíliny.
- Manipulace je tak výrazně čistější než pri dodávkách volně loženého uhlí a je srovnatelná s dřevními peletami.
- Uhlí je standardně baleno po 25 kg v kvalitních igelitových pytlích se systémem mikroventilace, který zajišťuje udržení stálé přírodní vlhkosti a kvality.
- Balené uhlí je dodáváno na tunových paletách, což usnadňuje manipulaci během logistiky a zmenšuje nároky na prostor při skladování. Celá paleta se standardně dodává v igelitovém strečovém obalu, což spolu s igelitovými pytli zajišťuje ochranu proti negativním vlivům počasí.
- Největším dodavatelem baleného uhlí na českém a slovenském trhu je firma RIDERA. Před pytlováním se u typu Ridepal provádí odstranění nadsítného (frakce nad 25 mm) a podsítného (frakce do 10 mm). Tím je zaručena špičková jakost takto dodaného uhlí. Dodávky až do domu jsou zajištěny na celém území ČR. Více informací naleznete na http://ridepal.eu
Benekov - firma s tradicí
Zkušenost, inovace, flexibilita, komunikace a moderní řešení šitá na míru našim zákazníkům. To je Benekov, výhradně česká firma s tradicí od roku 1949.
Nejlepší dostupnétechnologie Komplexní řešení
výroby energií Nejlepší technické
řešení
na českém trhu Špičkový servis
po celé ČR Česká firma
a tradice
od roku 1949 Vlastní výzkum
a vývoj VÍCE INFORMACÍ O NÁS
Moderní technologie Benekov
Využíváme nejmodernější technologie. Nabízíme nejlepší technické řešení na českém trhu. Máme vlastní výzkumné a vývojové středisko.
VÍCE informacíKontaktujte nás
Chcete navrhnout ideální řešení?
Zajímá vás cena? Nebo se jen potřebujete na něco zeptat?
Napište nám prostřednictvím formuláře vpravo.
Nebo na mail obchod@benekov.com. Případně volejte 602 457 888.